W przesądy jedni wierzą, inni nie, ale prawie każdy lubi się w nie bawić. Jest to sposób na urozmaicenie weselnych przygotowań oraz kultywowanie tradycji. Ślub to szczególne wydarzenie, nowożeńcom składamy życzenia szczęścia na nowej drodze życia. Często nawet ci, którzy nie wierzą na co dzień w żadne przesądy, próbują zapewnić sobie pomyślność w małżeństwie z ich pomocą.  

Wybieramy datę i miejsce ślubu

Wyznaczenie daty ślubu zgodnie ze ślubnymi przesądami nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze nie wyznaczamy terminu ślubu na maj ani listopad. Te miesiące przynoszą nowożeńcom pecha. Wszystkie inne terminy będą odpowiednie, a najwięcej szczęścia przyszłym małżonkom przyniosą miesiące, w których nazwach jest litera „r”. Jest tylko jeden problem - jeżeli już uda nam się ustalić datę ślubu, to nie należy jej przekładać. Uważa się, że to bardzo źle wróży na przyszłość. Przy rozdawaniu zaproszeń uważajmy, aby nie pozostawić żadnego w domu, nie kupujmy ich więc za dużo, bo to kolejna kwestia, która może nowożeńcom przynieść pecha we wspólnym życiu. 

biorąc pod uwagę miejsce ślubu, to w przypadku ślubu kościelnego będzie idealnie, jeśli ślub odbędzie się w tym samym kościele, w którym została ochrzczona Panna Młoda. Warto również dobrze zastanowić się nad tym, kto będzie świadkiem Pana Młodego i świadkową Panny Młodej. Lepiej nie wybierajmy do tej roli pary, to również może być niepomyślna wróżba, skutkująca pechem w przyszłości. 

W jaki sposób strój ślubny zapewni szczęście małżonkom

Gdy znamy już datę ceremonii ślubnej, czas na przygotowanie ubioru Młodej Pary. Znane przesądy mówią, że Pan Młody nie może widzieć sukni Panny Młodej przed ślubem, bo może to spowodować niezgodę w małżeństwie. Nie może więc pomagać w jej wyborze ani asystować przy przymiarkach. Powinien natomiast kupić przyszłej żonie ślubne buty, które nie mogą mieć odkrytych palców ani pięt. Tylko całe buty przyniosą szczęście. Panna Młoda zaś musi kupić narzeczonemu koszulę. Przymierzając ślubną kreację i przeglądając się w lustrze, Panna Młoda nie powinna mieć nigdy na sobie kompletnego stroju. Zawsze podczas przymiarki musi brakować przynajmniej jednego elementu. Żadna panna, która planuje zamążpójście, nie może skusić się na przymierzenie sukni Panny Młodej, ponieważ grozi jej to pozostaniem panną na zawsze. Wybierając dodatki oraz kreację do ślubu warto pamiętać, że choć perły są piękne i kobiece, to założone do ślubu wróżą życie pełne łez. 

Biała suknia to symbol czystości i wierności. Jednak, aby zapewnić sobie wierność męża, Panna Młoda powinna mieć na sobie również coś niebieskiego. Oprócz tego musi mieć coś pożyczonego, aby przyszła rodzina była dla niej życzliwa, coś nowego symbolizuje dostatek, a coś starego – zachowanie starych przyjaźni i więzów rodzinnych.

Na co uważać w trakcie ceremonii ślubnej 

Państwo Młodzi już ubrani w ślubne stroje, wszystko przygotowane, czas wyruszać w drogę. Do ślubu nie mogą jechać sami, zawieźć musi ich mężczyzna. W drodze należy uważać na czarne koty, jeżeli któryś przebiegnie drogę, natychmiast trzeba zawrócić i poszukać innej trasy. Pan Młody po drodze powinien wypatrywać srok i gołębi, które zwiastują szczęście nowożeńcom. Lepiej unikać za to wron i kruków. W trakcie trasy nie powinno robić się postojów - przynoszą one pecha i zwiastują złe pożycie małżeńskie.

Gdy przyszli małżonkowie dotarli już szczęśliwie przed kościół lub Urząd Stanu Cywilnego, muszą uważać, aby jego próg przekroczyć prawą nogą. W drodze do ołtarza nie powinni przyglądać się gościom, gdyż wróży to zdradę. Panna Młoda nie może też oglądać się za siebie. 

Stojąc przed ołtarzem bądź urzędnikiem, Państwo Młodzi muszą zwrócić uwagę na płomienie świec. Dobre małżeństwo symbolizują proste i wysokie płomienie, zaś niespokojne – drgające na boki. Gdy płomień świecy zgaśnie, oznacza to rozbicie małżeństwa. Bardzo dobrą wróżbą na przyszłość są łzy szczęścia w trakcie ceremonii. Dominować w małżeństwie będzie ta osoba, której ręka będzie na górze pod stułą w trakcie składania przysięgi. Pomyłki przy składaniu przysięgi małżeńskiej przynoszą szczęście. Po zakończonej ceremonii, kto pierwszy wstanie z klęczek, będzie mieć przewagę. 

Świeżo poślubieni małżonkowie, wychodząc z kościoła, muszą uważać, aby się nie potknąć, gdyż przynosi to nieszczęście. Przed kościołem czekają już goście weselni, którzy obsypują Młodą Parę ryżem lub drobnymi monetami. Ryż oznacza płodność, pieniądze dostatek. Z kolei w przypadku monet ten z małżonków, który zbierze ich więcej, będzie mieć ich również więcej w życiu. Dobrze jest, gdy pierwszą osobą składającą życzenia nowożeńcom jest mężczyzna, a podwójne szczęście ich czeka, gdy będzie to obca, przypadkowa osoba.

Przyjęcie weselne – czas na zabawę

Zabawa zabawą, lecz w jej trakcie również trzeba uważać, żeby nie zapeszyć małżeństwa. W drzwiach domu weselnego rodzice lub inne osoby witają nowożeńców chlebem i solą. Zadają Pannie Młodej pytanie, co woli, chleb, sól czy Pana Młodego. Powinna odpowiedzieć „chleb, sól i Pana Młodego, aby pracował na niego”. Wtedy ich przyszłe życie będzie dostatnie. Następnie małżonkowie otrzymują dwa kieliszki, jeden z wodą, drugi z wódką. Przewagę będzie miał ten, kto wybierze kieliszek z wódką. Po wypiciu zawartości Młoda Para rzuca kieliszki za siebie. Jeśli się rozbiją, czeka ich szczęście. Muszą przy tym uważać, aby od razu nie doprowadzić do nieszczęścia i nie trafić kieliszkiem w któregoś z gości.

Po takiej ceremonii Pan Młody może przenieść swoją małżonkę przez próg, aby uniknąć nieszczęścia, które może spowodować jej potknięcie. Uważać muszą również w czasie pierwszego tańca. Pomylenie kroków może spowodować niezgodę w małżeństwie. Jeżeli przebrną szczęśliwie przez pierwszy taniec, mogą trochę odetchnąć aż do tradycyjnych oczepin. O północy Pan Młody rzuca za siebie muszkę lub krawat. Ten z kawalerów, który go złapie, pierwszy się ożeni. Natomiast panny obecne na weselu rywalizują ze sobą o welon Panny Młodej. Pierwsza wyjdzie za mąż ta, która go złapie. Panna Młoda nie może welonu rzucać dwa razy, gdyż może sprowadzić nieszczęście do swojego małżeństwa.

Przesądy weselne to dobra zabawa i zachowanie tradycji. Różnią się one w zależności od regionu Polski i nie wszędzie są one respektowane. Niektóre powiązane są z religią, inne z regionalną kulturą oraz dawnymi wierzeniami pogańskimi. I choć nie każdy jest przesądny, to jednak warto dopilnować chociaż kilku z nich, na przykład podarować Pannie Młodej coś niebieskiego i pożyczonego oraz przygotować surowy ryż do obrzucenia nowożeńców po ceremonii.