Zaproszenia ślubne niezmiennie od wielu lat odgrywają kluczową rolę w przygotowaniach do tego najważniejszego dnia w naszym życiu. Dodatki na stoły dla gości, kwiaty, które będą zdobiły wejście na salę weselną czy właśnie projekt zaproszeń - wybieranie tych detali nie tylko daje satysfakcję, ale również łączy się z przyjemnością ich projektowania. Bezwzględną popularnością cieszą się zaproszenia i dodatki weselne przyozdobione kokardą. Piękne, kojarzące się z elegancją, ważnym wydarzeniem i podniosłym tonem uroczystości. Kokardy podczas ślubu i wesela można przyuważyć przy wielu dodatkach - bukietach, prezentach, dekoracjach stołów, a nawet jako ozdoby przy sukniach Pań. To urocza i jednocześnie elegancka ozdoba.

Mniej znaczy więcej

Chcąc umieścić kokardę na zaproszeniach musimy pamiętać, aby zachować umiar. Pamiętajmy, że ma ona być ozdobą i estetycznym dodatkiem, nie może zasłaniać tekstu. Decydując się na jeden główny element dekoracyjny powinniśmy znacznie ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z innych, przykuwających uwagę ozdobników. Powodzeniem cieszy się połączenie kokardy z tłoczeniem na zaproszeniu ślubnym. Tasiemki wyglądają dekoracyjnie także przy minimalistycznych projektach - połączenie ładnej czcionki, koloru czy złocenia będzie idealnym uzupełnieniem satynowej kokardki.

Zaproszenia ślubne z kokardką

Różnorodność materiałów

Kokardy umieszczane na zaproszeniach wyróżniają się różnorodnością. Dzięki temu, możemy dopasować projekt do naszych preferencji oraz stylu ślubu i wesela. Kolorystyczne połączenie z kolorem przewodnim uroczystości jest idealnym i często stosowanym rozwiązaniem. Piękne wstążki przymocowane do zaproszeń lub przewiązane przez nie mogą dać gościom przedsmak całego wydarzenia. Pary Młode najczęściej decydują się na zaproszenia ślubne z satynową tasiemką, których kolor mogą dopasować do pozostałych dekoracji na weselnym stole. Warte uwagi są także brokatowe tasiemki, które będą idealnym nawiązaniem do stylistyki glamour.

Decydując się na kokardy przy zaproszeniach, warto stworzyć z nich swego rodzaju motyw przewodni lub po prostu spójny akcent wszelkich dodatków ślubnych. Podobną ozdobę może mieć Panna Młoda na swoim ślubnym bukiecie, na sukni lub we włosach. Ozdobne wstążki mogą zwisać z sufitu i tworzyć ciekawą dekorację sali. Mogą również zostać wykorzystane do przyozdobienia krzeseł, kompozycji kwiatowych na stołach lub miniaturowych podarunków dla gości. Można nimi również przewiązać winietki umieszczone obok talerzy, które będą przypisywały dane miejsce do konkretnej osoby. 

Zaproszenia ślubne z kokardką

Dopasuj dekorację do stylu wesela

Poza samym wykorzystaniem kokard w ozdobach weselnych, dobrze jest pamiętać o wspólnej gamie kolorystycznej. Ozdobne wstążki nie muszą oczywiście wszystkie być w dokładnie tym samym odcieniu. Warto jednak już na etapie wybierania zaproszeń ślubnych pomyśleć o tym, jakie kolory będą dominować wśród kwiatów i innych dekoracji na sali, i dopasować również całą papeterię stworzoną na tę uroczystość do wybranego motywu przewodniego. Dzięki temu cała oprawa wizualna wesela będzie oryginalna i bardzo stylowa, i na pewno zapadnie Waszym Gościom w pamięci. 

Wybierając cały projekt i elementy ozdobne do zaproszeń musimy pamiętać również o dopasowaniu ich do osobowości Narzeczonych. Para Młoda szykująca eleganckie wesele w stylu lat 20-stych powinna postawić na wstążki w kolorze złota i czerni, natomiast narzeczeństwo ceniące zabawne dodatki może wybrać kokardy bardziej szalone i wesołe. Głównym zadaniem tego typu dekoracji jest ozdoba, nie możemy jednak wybierać motywów, które nie będą odpowiadały nam czy dekoracjom weselnym.

Polecamy również przeczytać artykuły: Zaproszenia ślubne z lawendą oraz Jak wybrać wymarzone zaproszenia ślubne

Zdjęcie autora wpisu

Anna Jędrzejczak

Pasjonatka i projektantka papeterii ślubnej od ponad 20 lat. Ma na swoim koncie tysiące projektów zaproszeń ślubnych, winietek czy podziękowań dla gości. Na co dzień tworzy indywidualne projekty dla klientów Amelia-Wedding.pl