Zaproszenia ślubne wręczamy lub wysyłamy osobom, z którymi chcemy świętować to wyjątkowe wydarzenie. Tradycyjnie wkładamy je do kopert. To proste opakowanie jest niezwykle ważne. Musi się znaleźć na nim imię i nazwisko zaproszonej osoby lub pary. Jak zaadresować kopertę z zaproszeniem ślubnym, aby prezentowała się elegancko i stylowo? Sprawdź nasze profesjonalne porady, dzięki którym odpowiednie podpisanie koperty będzie o wiele prostsze. 

Zwroty grzecznościowe przed imieniem i nazwiskiem

Zdarza się, że na kopertach z zaproszeniami, które wręczamy osobom nam bliskim, piszemy tylko ich imiona. Być może nasi przyjaciele nie obrażą się o brak pełnej formy. Jednak warto zadbać, aby zaproszenie na tak wyjątkową uroczystość, jaką jest ślub, wręczone było w eleganckiej formie. Szczególnie, jeśli koperta zostanie przekazana do rąk starszego pokolenia rodziny lub do dalszych krewnych, z którymi nie widujemy się na co dzień. Dlatego warto na kopercie napisać imię i nazwisko zapraszanej osoby lub małżeństwa, na przykład Paweł Nowak lub Anna i Paweł Nowakowie. Przed imieniem i nazwiskiem umieszczamy zwrot grzecznościowy Szanowna Pani, Szanowny Pan, Szanowni Państwo, lub rzadziej stosowany zwrot Wielmożna Pani, Wielmożny Pan, Wielmożni Państwo. Używa się zazwyczaj skrótów, tj. Sz. P. lub WP. Ten drugi skrót pisze się bez kropek. Skrót od Szanowny Pan możemy zapisywać również Sz. Pan. Podobnie piszemy ten skrót w różnych rodzajach i liczbach, np. Sz. Pani, Sz. Państwo, Sz. Panowie. Skrót od Wielmożni Państwo to WPaństwo, bez odstępu pomiędzy W i P. W liczbie pojedynczej piszemy WPani, WPan. Jeżeli na ślub zapraszamy Pawła Nowaka, kopertę podpiszemy na przykład WPan Paweł Nowak. 

Koperty mogą zostać podpisane w drukarni z wykorzystaniem starannie zamówionej czcionki. Da to pewność, że napis będzie umieszczony prosto, łatwiej też uniknąć literówek. Taki wybór sprawi, że koperta będzie estetyczna i idealnie dopasowana do zaproszeń, które będą znajdowały się wewnątrz. Jednak warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem jest zamówienie gotowych, podpisanych już kopert. Jeśli chcesz pokazać swoim gościom szacunek, to warto ich imiona i nazwiska wpisać na kopercie odręcznie. Ręczny charakter pisma będzie wyglądał ciekawie oraz podkreśli fakt, że Parze Młodej zależy na obecności gości. Warto się postarać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Jeśli ani Panna Młoda, ani Pan Młody nie mają zdolności kaligraficznych, to mogą poprosić o pomoc rodziców lub świadków. 

Wysyłamy zaproszenie na ślub pocztą

Najlepiej jest, gdy narzeczeni osobiście zapraszają swoich gości na ślub, wręczając im koperty z zaproszeniami. Zdarza się jednak, że zaproszenia wysyłane są pocztą do wszystkich gości lub przynajmniej do tych osób, które mieszkają daleko. W takim przypadku kopertę trzeba oczywiście zaadresować. Piszemy wówczas na kopercie imię i nazwisko gościa poprzedzone wybranym zwrotem grzecznościowym, oraz jego adres zamieszkania.

Czasem koperty zakupione w komplecie z zaproszeniami są wyjątkowo ozdobne, dodatkowo udekorowane wewnątrz oryginalnymi wklejkami. Warto jest więc dobrać odpowiednią czcionkę do zaadresowania koperty, by całość prezentowała się szczególnie. Pięknie podpisana koperta będzie wyrazem szacunku dla gości, dlatego warto się do tego przyłożyć.