Organizacja przyjęcia weselnego wymaga od narzeczonych sporego zaangażowania. Jednym z kluczowych punktów weselnej listy jest zaproszenie gości. Choć jest to przyjemny obowiązek, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Czy wiecie, kiedy i jak powinno się wręczać zaproszenia ślubne?

Kiedy zaprosić gości na wesele?

Przyjęło się, że zaproszenie na ślub wręcza się około 3-5 miesięcy przed planowaną uroczystością. Jeżeli goście mieszkają za granicą, można przekazać im zaproszenie znacznie szybciej, nawet 8 miesięcy przed weselem. W ten sposób goście z daleka zyskują czas na dopełnienie formalności paszportowych oraz zarezerwowanie biletów na samolot.

Niezależnie od miejsca zamieszkania, przyszli weselnicy powinni mieć czas na wybranie odpowiednich kreacji, zakup prezentu ślubnego czy rozplanowanie innych weselnych wydatków. Dlatego nie należy wręczać zaproszeń na krócej niż miesiąc przed terminem ślubu. Zwykle młodzi mają przygotowaną rezerwową listę gości, których zapraszają, gdy z powodu odmowy części zaproszonych wcześniej osób zwolni się miejsce. Choć zwykle są to dalsi krewni lub znajomi, szacunek wymaga, by powiadomić ich odpowiednio wcześniej – miesiąc stanowi w tym przypadku absolutne minimum.

Jak zapraszać gości na wesele osobiście czy listownie?

W miarę możliwości narzeczeni powinni wręczyć zaproszenia osobiście najbliższym członkom rodziny i osobom starszym. Gdy przyjęcia będzie kameralne, a zaproszonych gości nie ma wielu, mogą przekazać zaproszenia osobiście wszystkim zaproszonym. Jednak w sytuacji, kiedy wesele ma być duże, a goście są rozsiani po całej Polsce lub mieszkają za granicą, będzie to kłopotliwe. Dlatego etykieta ślubna dopuszcza wysłanie zaproszeń pocztą. Należy jednak najpierw zadzwonić i przekazać zaproszenie ustnie. Dodatkowo zaproszenie warto wysłać listem poleconym, aby mieć pewność, że dotrze do adresatów.

Najważniejsze zasady savoir-vivre – zaproszenia na ślub dla najbliższych

Zgodnie z zasadami savoir-vivre zaproszenia wręczamy osobiście członkom najbliższej rodziny, czyli rodzeństwu, dziadkom i rodzicom chrzestnym. Warto szczególnie pamiętać o seniorach rodu, dla których odwiedziny młodych stanowią wyraz szacunku. Wspólna pogawędka przy kawie lub herbacie to jeden z ważnych elementów takiego spotkania. Dlatego narzeczeni muszą zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na rozdawanie zaproszeń. Aby nie zaskoczyć domowników, należy uprzedzić ich telefonicznie o wizycie i jej celu oraz pojawić się punktualnie. Gdy brakuje czasu na odwiedzenie każdego z gości osobno, można wręczyć zaproszenia podczas wspólnych rodzinnych spotkań. Dobrą okazją jest np. rodzinna Wigilia.

Jak zapraszać na ślub przyjaciół i znajomych z pracy?

Do gości, których wypada osobiście zaprosić na wesele, należą także najbliżsi przyjaciele młodej pary. Ze względu na długą znajomość i przyjacielskie relacje sytuacja ta jest dość klarowna. Przyjaciele zwykle z dużym wyprzedzeniem znają datę ceremonii, co oczywiście nie zwalnia młodych z obowiązku wręczenia zaproszenia. Przy okazji osobistego spotkania można też oficjalnie przedstawić swoją przyszłą drugą połowę przyjaciołom, jeżeli dotąd się nie znali.

Nieco bardziej zawiła jest sytuacja z dalszymi znajomymi, czyli kolegami lub koleżankami z pracy. Jeżeli zaproszenie otrzymają tylko nieliczni, istnieje obawa o pogorszenie relacji zawodowych z pozostałymi współpracownikami. Aby uniknąć tego typu niezręcznych sytuacji, część par wręcza zawiadomienia o ślubie, oczekując od chętnych przybycia jedynie na ceremonię zaślubin. Są też osoby, które zapraszają na wesele wszystkich znajomych z pracy. W ten sposób nikt nie czuje się urażony czy pominięty.

Jak wręczyć zaproszenie na ślub?

Zaproszenie na ślub wręcza się w niezaklejonej kopercie wierzchem do góry. Jest to zasada, mająca swoje uzasadnienie praktyczne. Po wyjęciu zaproszenia od razu bowiem widać jego treść. Ułożenia zaproszenia w kopercie nie należy więc bagatelizować. Jeżeli zapraszamy parę, kopertę należy wręczyć kobiecie. Koperta powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem zapraszanych gości. Jako pierwszą wymieniamy małżonkę lub partnerkę. Wręczając zaproszenie, należy dodatkowo przekazać najważniejsze informacje w formie ustnej. Niektóre pary przygotowują specjalne rymowane formułki, których uczą się na pamięć. Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej wypadają szczere płynące z serca słowa, które brzmią naturalnie. Nie warto przy tej okazji przejmować się drobnymi potknięciami. Spotkanie z rodziną to nie tylko obowiązek wynikający z etykiety ślubnej, ale także doskonała okazja do osobistej i serdecznej rozmowy.

Jeśli planujecie ślub zagranica lub w popularnych letnich terminach zachęcamy do przeczytania naszego postu na temat kart Save the date pt: Zarezerwuj datę - co to oznacza i skąd pochodzi?