Zarówno zaproszenia ślubne jak i dodatki to niezwykle ważny element w przygotowaniach do wesela. Wielu gości zostawia sobie zaproszenia jako pamiątkę, więc warto zadbać nie tylko o właściwą szatę graficzną tych zaproszeń, ale także, a może przede wszystkim, o ich poprawność gramatyczną. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest „jak odmieniać nazwiska w zaproszeniach ślubnych” lub „czy odmieniać nazwiska w zaproszeniach ślubnych”. Odpowiedzią na drugie pytanie jest oczywiście krótkie „tak”, a na pierwsze pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Najważniejsza zasada mówi, że wszystkie polskie nazwiska podlegają odmianie przez przypadki. W zaproszeniach ślubnych jest to najczęściej biernik, który odpowiada na pytania „kogo?” oraz „co?”. Oczywiście, wielokrotnie można spotkać się z hasłem, że dane nazwisko się nie odmienia, lecz nie jest to prawdą, chociaż czasami trudno zmienić czyjeś przyzwyczajenia w tym zakresie. Gramatyka języka polskiego jest jednak nieubłagana i w przypadku deklinacji nazwisk obowiązują sztywne reguły. Należy się ich trzymać, jeżeli nie chcesz wyjść na ignoranta językowego.

Złocone zaproszenia ślubne od Amelia-Wedding.pl

Wbrew pozorom odmiana nazwisk nie jest skomplikowana, wystarczy poznać tylko kilka podstawowych zasad, które są dosyć intuicyjne. Oczywiście, wiele zależy od płci, końcówki fleksyjnej i formy, ale każde nazwisko można przyporządkować, którejś z poniższych reguł.

Bez względu na płeć zawsze odmieniamy nazwiska zakończone na samogłoskę (najczęściej „a” lub „i”). Kilka przykładów poniżej lepiej zobrazuje tę zasadę:

- Kowalska/Kowalski to w bierniku Kowalską/Kowalskiego,

- Góra to w bierniku Górę,

- Kostrzycka/Kostrzycki to w bierniku Kostrzycką/Kostrzyckiego.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy nazwisko zakończone jest spółgłoską. W takim wypadku odmieniamy nazwisko mężczyzn, ale forma żeńska zostaje taka sama. Przykład poniżej wyjaśnia ten problem:

- Kinga Kowalczyk przyjmuje na zaproszeniu formę Kingę Kowalczyk,

- Jan Kowalczyk przyjmuje na zaproszeniu formę Jana Kowalczyka.

Nie można powiedzieć, że w takich przypadkach żeńska forma nazwisk jest nieodmienna, ponieważ byłoby to zaprzeczeniem wyżej wspomnianej zasady, iż wszystkie nazwiska podlegają deklinacji. Jednak, kobiece nazwiska zakończone spółgłoską nie posiadają końcówki fleksyjnej, dlatego ich forma się nie zmienia.

Częstym przypadkiem są nazwiska dwuczłonowe, które mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i ich poprawna odmiana jest w dużej mierze uzależniona od płci. I tak na przykład, w kobiecych nazwiskach dwukrotnie zakończonych samogłoską „a” odmienia się oba człony. Jeżeli tylko jedno z nazwisk zakończone jest samogłoską, to wtedy tylko ono podlega deklinacji:

- Buda-Kostrzewska to w bierniku Budę-Kostrzewską,

- Biela-Bąk to w bierniku Bielę-Bąk.

W przypadku mężczyzn odmieniamy oba człony, bez względu na ich końcówkę:

- Boy-Żeleński to w bierniku Boya-Żeleńskiego,

- Komarnicki-Dyrcz to w bierniku Komarnickiego-Dyrcza.

Częstym zabiegiem jest zapraszanie małżeństw i także w tym przypadku nazwisko musi zostać odmienione. Pod uwagę brana jest wtedy liczba pojedyncza danego nazwiska i jeżeli kończy się ona spółgłoską albo samogłoską („a”, „e”, „o”) to liczba mnoga otrzymuje końcówkę „owie” i odmienia się podobnie jak rzeczowniki:

- Nowak w bierniku liczby mnogiej to Nowaków,

- Bajdo w bierniku liczby mnogiej to Bajdów.

Z kolei nazwiska zakończone samogłoską „i” oraz „y” odmieniają się podobnie jak przymiotniki:

- Kowalski to w bierniku liczby mnogiej Kowalskich,

- Kowalsky to w bierniku liczby mnogiej Kowalskych.

Podczas wypisywania zaproszeń ślubnych możemy spotkać się z nazwiskami, które trudno dopasować do którejś z powyższych reguł. Oczywiście, są to rzadkie przypadki, jednak się zdarzają. Warto wtedy sprawdzić odmianę tego konkretnego nazwiska w Internecie czy nawet zapytać o zdanie noszącą je osobę. Jest to z pewnością dużo lepsze rozwiązanie niż pozostawienie nazwiska w formie nieodmienionej.

Przygotowanie listy do zaproszeń ślubnych może nastręczać niemałych trudności, jednakże przygotowanie listy winietek jest znacznie łatwiejsze - tutaj lista powinna być nieodmieniona. Personalizację Gości w formie nieodmienionych imion i nazwisk możecie również umieścić na podziękowaniach dla Gości - takich jak chociażby miodki czy świeczki.

Jeśli ten post był dla was pomocny zachęcamy do zgłębienia tematu na temat Jak napisać zaproszenie na wesele

Złocone zaproszenia ślubne od Amelia-Wedding.pl

Zdjęcie autora wpisu

Anna Jędrzejczak

Pasjonatka i projektantka papeterii ślubnej od ponad 20 lat. Ma na swoim koncie tysiące projektów zaproszeń ślubnych, winietek czy podziękowań dla gości. Na co dzień tworzy indywidualne projekty dla klientów Amelia-Wedding.pl