Ślub i wesele planuje się zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. Żeby nasi goście znaleźli dla nas czas w tym dniu, zaproszenia muszą być wysłane odpowiednio wcześniej. Jednak nawet przy doskonałej organizacji i przemyśleniu każdego drobiazgu, zdarzają się rzeczy nieprzewidywalne. Czasami okoliczności zmuszają narzeczonych do przesunięcia daty ślubu. Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy zdążyliśmy już rozesłać zaproszenia, a musimy zmienić termin? Nie jest to tak rzadkie zjawisko, jakby mogło się wydawać. Dlatego istnieją eleganckie formy informowania naszych gości o takich okolicznościach.

Właściwy sposób zmiany daty ślubu

Zawiadomienie o zmianie daty ślubu nie wydaje się przyjemną czynnością, ale nie musimy się tym przejmować, bo nie trzeba dzwonić do każdego i tłumaczyć sytuacji, tym bardziej, jeśli lista naszych gości nie jest krótka. Eleganckim wyjściem z tej opresji jest forma kartek do wysłania — change the date. Na ozdobnej papeterii widnieje zawiadomienie o zmianie daty ślubu. Możemy podać powód, jeśli jest taka nasza wola, choć nie jest to konieczne. Nie musimy podawać też nowej daty, szczególnie że w takiej sytuacji możemy sami jej jeszcze nie znać, a nie powinniśmy zwlekać z informacją o tym, że ślub tego dnia się nie odbędzie. Jeśli jednak znamy od razu nową datę, to wtedy możemy dodać to w naszym zawiadomieniu, wtedy nasze kartki change the date będą jednocześnie nowymi zaproszeniami.

Sytuacja awaryjna

Kartki change the date pozwolą na poinformowanie gości w bardzo elegancki sposób o zmianie daty ślubu. Aczkolwiek czasami nieprzewidywalność sytuacji może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim czasie. Jeśli zamiana daty ślubu musiałaby odbyć się na ostatnią chwilę, możemy nie zdążyć poinformować o tym naszych gości drogą pocztową. W takim wypadku możemy skorzystać z udogodnień techniki i wysłać taką samą kartkę change the date, tylko że w formie elektronicznej. Za pomocą maila, MMS-a lub komunikatora nasze zawiadomienie dotrze natychmiast do zainteresowanych. Ma to jednak charakter trochę mniej oficjalny, więc dobrze by było zastosować tę opcję jedynie w wyjątkowej sytuacji.

Im szybciej, tym lepiej

Kiedy planujemy ślub, nie tylko zamiana daty ślubu może przysporzyć nam ambarasu w kwestii zaproszeń. W dobrym tonie jest, by goście dowiedzieli się o naszych weselnych planach na tyle wcześnie, by mogli tego dnia dojechać do miejsca, gdzie będzie odbywać się uroczystość, a także by mogli spokojnie odłożyć na prezent i własną kreację. Zwykle goście czują się zobowiązani do ofiarowania godnego podarunku, a nie zawsze ich na to stać z dnia na dzień, więc wcześniejsza informacja o dacie ślubu pozwoli im spokojnie przygotować się do tego dnia. Jednak co jeśli nie możemy odpowiednio wcześnie określić konkretnych godziny i miejsca, ale mamy już wyznaczoną datę?

Zapowiedź zaproszenia

Coraz popularniejsze stają się zawiadomienia save the date, które poprzedzają właściwe zaproszenia. Na ozdobnej kartce zamieszczona zostaje data planowanego ślubu i prośba, by zarezerwować sobie ten dzień na uroczystość, która wtedy się będzie odbywać. Goście dowiedzą się również za pośrednictwem takiej kartki, że dokładne informacje dostaną w późniejszym czasie, by sami nie musieli o nie dopytywać. Save the date jest bardzo wygodną formą korespondencji, bo może odbyć się w dużym dystansie czasowym od ślubu, a już wtedy możemy dostać część informacji zwrotnych, czy dane osoby będą mogły się tego dnia pojawić na ślubie.

Zadbajmy o naszych gości

Kiedy zapraszamy gości do spędzenia z nami jednego z najważniejszych dniu w naszym życiu, niejako wyróżniamy te osoby, jako dla nas ważne. Forma zaproszenia jest dlatego istotna, by mogli oni sami poczuć, że chcemy ich zobaczyć tego dnia obok nas przy stole. Ważne jest, by w razie zamiany daty ślubu lub niemożności wyznaczenia odpowiednio prędzej godziny uroczystości, goście zostali w odpowiedni sposób i we właściwym czasie poinformowani o takich sytuacjach. Kartki save the date oraz change the date ułatwią nam to zadanie i pozwolą na wyjście z klasą z takich sytuacji.

Jeśli ten post okazał się dla was pomocny zachęcamy do przeczytania artykułu Jak i kiedy zaprosić gości na wesele? Podpowiadamy

Zdjęcie autora wpisu

Anna Jędrzejczak

Pasjonatka i projektantka papeterii ślubnej od ponad 20 lat. Ma na swoim koncie tysiące projektów zaproszeń ślubnych, winietek czy podziękowań dla gości. Na co dzień tworzy indywidualne projekty dla klientów Amelia-Wedding.pl