Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Trzeba wszystko drobiazgowo zaplanować i przygotować, aby ostatecznie móc w spokoju świętować ten wyjątkowo ważny dzień. Nie da się ukryć, że im większe wesele, tym większy wysiłek organizacyjny. Jednakże bez względu na ilość zaproszonych gości, przyszli Państwo Młodzi muszą znaleźć salę, wybrać zaproszenia i je rozesłać, wynająć zespół, orkiestrę albo DJ’a, zamówić catering, zatrudnić fotografa oraz załatwić mnóstwo innych spraw. Jak nie zgubić się w gąszczu tych wszystkich rzeczy i jak najlepiej rozplanować sobie wszystkie kroki? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Data ślubu

To właśnie od wyznaczenia konkretnej daty ślubu powinniśmy rozpocząć planowanie wesela. W zależności od miasta oraz pory roku terminarz sal może być mniej lub bardziej napięty. W dużych, popularnych ośrodkach trudniej o wolną salę. Podobnie jest w przypadku niektórych miesięcy – okres letni i święta to statystycznie najczęściej wybierane terminy na ślub. Zwróćmy więc na to uwagę i datę ślubu zaplanujmy minimum rok wcześniej. Po jej wybraniu możemy zarezerwować już salę oraz termin w kościele.

Budżet

Oczywiście, nie będziemy w stanie obliczyć dokładnego budżetu potrzebnego na zorganizowanie wesela. Jednakże, warto mieć jakiś minimalny pogląd i np. ustawić sobie widełki, w obrębie których możemy działać.

Zespół muzyczny

Popularne i bardziej „chodliwe” zespoły mają rezerwacje na kilka miesięcy w przód, dlatego poszukiwanie odpowiedniej oprawy muzycznej na naszą zabawę, warto rozpocząć jak najwcześniej. Podobnie jest z fotografem i kamerzystą – ich też lepiej zarezerwować jak najwcześniej (nawet 10 miesięcy przed planowaną uroczystością), gdyż w późniejszym okresie może nie starczyć nam na to czasu.

Lista gości weselnych

Przed wyborem i wydrukowaniem zamówionych zaproszeń ślubnych musimy przygotować listę gości weselnych. Polecamy poświęcić na tę czynność przynajmniej kilka wieczorów, aby mieć pewność, że nikt nie został pominięty. Warto również już na tym etapie zastanowić się, kto obok kogo powinien siedzieć, aby później ułatwić sobie ten proces. Podczas zamawiania zaproszeń można także przemyśleć ile i jakie dodatki weselne będą nam potrzebne. Dobrze, jeśli będą one wybrane z tej samej linii stylistycznej, stanowiąc piękną całość. Pamiętajcie, że dobrze dobrane dodatki weselne są gwarancją oryginalnych i dopracowanych dekoracji.

Podróż poślubna

Jeżeli planujemy udać się w podróż poślubną to warto poszukać odpowiedniej destynacji wcześniej. W przypadku egzotycznych krajów mogą być wymagane szczepienia albo wiza, której wyrobienie trwa czasami kilka tygodni. Na kilka miesięcy przed ślubem nasz grafik będzie z pewnością tak napięty, że możemy nie znaleźć dostatecznie dużo czasu, aby skupić się na tej kwestii.

Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie obowiązują oczywiście tylko w przypadku zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego. Jeśli się na niego zdecydujemy to zorientujemy się w parafi

i, gdzie i kiedy odbywają się takie nauki. Mogą one trwać nawet kilka tygodni, dlatego musimy zarezerwować sobie na nie odpowiednio dużo czasu.

Zaproszenia ślubne

Przygotowana wcześniej lista gości będzie przydatna przy okazji zamawiania zaproszeń ślubnych. Jednak, na ich wybór również potrzebujemy trochę czasu. Katalog zaproszeń jest naprawdę bogaty, dlatego każda Para Młoda znajdzie zaproszenia dopasowane do jej charakteru i stylu wesela. Sprawi to z pewnością dużo radości, ale jest zadaniem czasochłonnym, dlatego weźmy to pod uwagę i na sam ich wybór i przygotowanie przeznaczmy odpowiednią ilość czasu (około miesciąc). Z kolei etap wręczenia zaproszeń potencjalnym gościom to nawet dwa miesiące, a osoby zapraszane muszą jeszcze mieć czas na podjęcie decyzji i potwierdzenie lub ewentualne odmówienie obecności na weselu. W związku z tym o zaproszeniach ślubnych trzeba pomyśleć minimum 4 miesiące przed uroczystością, ale im wcześniej tym lepiej.

Suknia ślubna, garnitur i obrączki

Etap ten może trwać kilka tygodni lub jeden dzień. Wszystko zależy od tego czy zdecydujemy się na uszycie sukni ślubnej czy na zakup gotowego produktu. Wybór garnituru to zdecydowanie prostsza sprawa, jednak warto połączyć te dwa zadania i wykonać je mniej więcej w tym samym czasie. Wraz z zakupem sukni ślubnej należy dobrać dodatki – buty i biżuterię. Przy okazji nie zapomnijmy oczywiście o zamówieniu obrączek, których wykonanie może zająć od kilku do kilkunastu dni, szczególnie gdy zdecydujemy się na ozdobny grawer.

Samochód do ślubu

Wybór samochodu do ślubu to ważna kwestia, która często jest zostawiana na ostatnią chwilę. To błąd, gdyż terminarz kierowców może być bardzo napięty, szczególnie w sezonie weselnym. Dlatego pomyślmy o odpowiednim samochodzie już na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością.

Dekorator

Wybór sali i jej rezerwacja to nie wszystko. Musimy jeszcze pamiętać o jej udekorowaniu. Część domów weselnych ma na swoich usługach profesjonalnych dekoratorów, więc wtedy nie musimy się tym martwić. Trochę inna sytuacja jest, gdy dekoratora musimy znaleźć na własną rękę – wtedy do zadania najlepiej przystąpić kilka miesięcy wcześniej, aby na spokojnie omówić szczegóły z wybraną osobą. Pamiętajmy również, że w dekoracjach weselnych ważna jest także papeteria - papierowe winietki, zawieszki na butelki, karty z menu czy numerem stolika będą pięknie się prezentować, gdy dopasowana będzie także reszta ozdób oraz bukiety na stołach.

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec to tradycyjny element wesela i poniekąd jego otwarcie. Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej wybrać piosenkę, która nam będzie towarzyszyć w tańcu oraz ewentualnie zapisać się na kurs przygotowawczy lub samodzielnie ułożyć ciekawy układ, który będzie oddawał charakter Pary Młodej. 

Catering

Po poznaniu ostatecznej ilości gości możemy zamówić catering. Podobnie jak w przypadku dekoracji, często możemy skorzystać z cateringu dostępnego w danej restauracji lub domu weselnym. W tym okresie (ok. 2 miesiące przed uroczystością) zamawiamy także tort i ciasta weselne.

Organizacja wesela może wydawać się zadaniem przytłaczającym z powodu ogromu pracy, którą należy wykonać. Jednak, jest to przecież najważniejszy dzień naszego życia, więc warto podejść do tego na luzie i ze spokojem. Większość spraw, którymi musimy się zająć jest bardzo intuicyjna, więc najważniejszą kwestią jest po prostu trzymanie się planu.