Wiele osób planując ślub, zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej jest wręczyć rodzinie i znajomym zaproszenia. Uroczystość ta zazwyczaj planowana jest z dużym wyprzedzeniem. Często nawet dwa lata przed weselem narzeczeni dokładnie wiedzą, kiedy i gdzie się ono odbędzie. Jaki jest więc najlepszy moment, by wręczyć zaproszenie tak, by nikt nie poczuł się urażony, tym że otrzymuje je zbyt późno lub zbyt wcześnie?

Termin rozdania zaproszeń uzależniony jest od charakteru wesela

Jeśli narzeczeni planują wyprawić wesele tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół, z którymi mają częsty kontakt, to i tak wszyscy już wcześniej będą znali datę uroczystości, a samo wręczenie zaproszeń będzie jedynie formalnością. W takim przypadku zaproszenia można wręczyć trzy miesiące przed ślubem. Jeśli natomiast planowane jest duże wesele, na które narzeczeni mają zamiar zaprosić nie tylko bliską rodzinę, ale także i tą dalszą, z którą nie mają kontaktu na co dzień, to lepiej jest zrobić to co najmniej cztery-pięć miesięcy wcześniej.

Planujesz rezerwową listę gości – kiedy najlepiej wręczyć zaproszenia?

Wiele osób organizując wesele, planuje rezerwową listę gości. Nie chodzi o to, by na uroczystości koniecznie pojawiła się taka liczba osób, jaka była pierwotnie zakładana, jednak sale weselne często mają wymogi co do liczby osób. Jeśli narzeczeni planują rezerwową, dodatkową listę gości, wtedy najbezpieczniej będzie wysłać zaproszenia pięć miesięcy przed planowaną datą ślubu. Nikt nie poczuje się dotknięty faktem, że otrzymał je z takim wyprzedzeniem. W przypadku jednak, gdy otrzyma zaproszenie zbyt późno, może poczuć się urażony. Pięć miesięcy to wystarczający czas, by otrzymać informację zwrotną od osób, które zostały zaproszone w pierwszej kolejności i rozdać zaproszenia osobom z listy rezerwowej. Każdy powinien mieć przynajmniej miesiąc na podanie ostatecznej decyzji. Prośba o potwierdzenie przybycia na wesele przed upływem miesiąca traktowana jest jako nietakt. W przypadku, gdy narzeczeni mieszkają za granicą, a wesele planują zorganizować w Polsce, powinni zaprosić gości jeszcze wcześniej. Może to nastąpić nawet pół roku przed datą ślubu.

Jakich terminów najlepiej nie wybierać na ślub?

Niekiedy zdarza się, że narzeczeni chcieliby, by wesele odbyło się w jakiś szczególny dzień. Często chcą połączyć to wydarzenie ze Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, wybierają długie weekendy czy okres urlopowy. Sierpień jest jednym z miesięcy najczęściej wybieranych przez Pary Młode. W takich sytuacjach rozdanie zaproszeń trzy miesiące przed planowaną datą ślubu może być niewystarczające. Wakacje często planowane są z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, tak samo Sylwester. Nie każdy też będzie chciał spędzić święta, uczestnicząc w weselu. Wybierając datę ślubu, warto jest więc mieć i te kwestie na uwadze.