Przygotowanie zaproszeń ślubnych to dość trudne i pracochłonne zadanie. Zaproszenia formalne pisze się według ściśle określonych zasad. Obecnie popularne są także zaproszenia mniej formalne, a nawet humorystyczne. Jak ciekawie wypisać zaproszenie i jaki rodzaj tekstu wybrać, aby w interesujący i dopasowany do osobowości Państwa Młodych sposób zaprosić rodzinę i przyjaciół na wyjątkowe wydarzenie, jakim jest ślub? Zapoznaj się z informacjami poniżej i dowiedz się więcej na temat poszczególnych rodzajów zaproszeń ślubnych. 

Jak wypisać formalne zaproszenie na ślub

Formalne zaproszenia najczęściej ograniczone są do zawarcia najważniejszych informacji. Na początku należy zamieścić informację kto zaprasza, czyli wymienić imiona i nazwiska narzeczonych. Jeżeli w przygotowaniach do wesela pomagają rodzice, trzeba wspomnieć również o nich. Treść formalnego zaproszenia może prezentować się następująco: 

„Anna Nowak i Jan Kowalski wraz z Rodzicami z ogromną przyjemnością zapraszają (lub mają zaszczyt zaprosić) Marię i Stanisława Kowalskich z dziećmi (lepiej jest wymienić imiona dzieci, np. z Szymonem i Julią), na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego, która odbędzie się (podajemy tutaj miejsce i czas rozpoczęcia ceremonii)”. Jeżeli planujemy również wesele, uwzględniamy to na zaproszeniu: „Po ceremonii ślubu będzie nam bardzo miło gościć Państwa na przyjęciu weselnym, które odbędzie się (wpisujemy miejsce i adres). Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia ( wpisujemy datę)”. 

Należy również podać dane kontaktowe do Młodej Pary lub innej osoby odpowiadającej za organizację przyjęcia. Można również podać informację na temat obowiązującego stroju czy możliwości noclegu. Nie powinno się natomiast na formalnych zaproszeniach pisać żadnych sugestii na temat prezentów, które chciałaby dostać para młoda. Jeżeli decydujemy się na wręczenie gościom formalnych zaproszeń, klasyczny musi być nie tylko tekst, lecz także forma. Powinny być wydrukowane na eleganckim, białym papierze, ozdobionym złoceniami lub wytłaczanym. Papier może być również perłowy, z połyskiem.

Zaproszenia oryginalne, awangardowe, humorystyczne

Obecnie bardzo popularne są zaproszenia w swobodnej formie. Mogą one odzwierciedlać charakter czy uczucia narzeczonych, a także styl planowanego wesela. Coraz częściej na zaproszeniach dodawane są cytaty ulubionych autorów, wiersze lub sentencje. Zdarzają się zaproszenia tak oryginalne i radosne, że goście weselni przechowują je przez długie lata, oglądają i pokazują znajomym jako inspirację. Formalny tekst zaproszenia można urozmaicić, zawierając w jego treści oryginalną rymowankę lub wierszyk. Można też zupełnie zrezygnować z klasycznego układu tekstu w zaproszeniu, zastępując go luźniejszą formą. Tekst zaproszenia dostosowuje się przeważnie do tego, w jakim stylu będzie organizowane wesele, np. wiejskim, czy w stylu PRL-u albo inspirowanym konkretną porą roku. Jeżeli ślub jest kościelny, można umieścić na zaproszeniu ulubiony cytat z Pisma Świętego nawiązujący do miłości lub dodać na końcu  fragmenty wypowiedzi znanych świętych, np. Jana Pawła II.

Ostatnio popularne staje się również dołączanie do zaproszeń ślubnych wierszyków, za pomocą których narzeczeni delikatnie sugerują, jaki prezent sprawiłby im przyjemność. Wierszyk taki musi być luźny i żartobliwy, aby goście nie poczuli się do niczego zmuszeni. Prośba taka może być także przekazana w formie rebusu ślubnego na dodatkowym bileciku. Każda Młoda Para sama musi wybrać styl i formę papeterii ślubnej. Narzeczeni mogą zamieścić cytaty ze swoich ulubionych książek, wierszy lub piosenek. Zaproszenie powinno być odzwierciedleniem ich charakteru i uczucia, a także podejścia do życia. Może również informować, w jakim stylu będzie przygotowane wesele. Jeśli Para Młoda marzy o oryginalnym zaproszeniu, warto zdecydować się na ręcznie wykonywaną papeterię ze złoceniami lub innymi zdobieniami - tasiemką, kokardka, cyrkonią.