Winietki – przez jednych uważane za fanaberię, która generuje kolejny koszt, a przez innych za pomocny i piękny dodatek na weselu. Jaka jest prawda? Zależy to od wielu czynników – wielkości wesela, naszych preferencji i możliwości oraz budżetu zarezerwowanego na organizację przyjęcia. Winietki weselne mają swoje plusy i minusy i warto je znać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety winietek weselnych

Im większe wesele, tym większy chaos organizacyjny. Największe problemy mogą się pojawić przy okazji rozmieszczania gości. Jeżeli nie zostaną im przypisane konkretne miejsca przy stołach, po wejściu na salę każda osoba skupi się na zajęciu odpowiedniego miejsca. To może skutecznie zepsuć nastrój. Z pomocą przychodzą tutaj winietki weselne, które przypisują daną osobę do wybranego wcześniej stołu. Państwo Młodzi mają podgląd na całą listę gości, dzięki temu mogą zaaranżować ich podział. Wujostwo siądzie razem, a kuzynostwo po drugiej stronie sali. Zaprzyjaźnione ciocie można usadowić obok siebie, z kolei skłóconych krewnych lepiej rozdzielić. Zaplanowanie wszystkich miejsc z wyprzedzeniem z pewnością pozwoli uniknąć drobnych sprzeczek i nieporozumień.

Kolejną niewątpliwą zaletą winietek weselnych jest ich funkcja dekoracyjna. To właśnie elementy ozdobne sprawiają, że ślub i przyjęcie nabierają niepowtarzalnego charakteru. Winietki to niewielki dodatek, który jednak może znacząco wpłynąć na całość. Ogromny katalog wzorów, kolorów, czcionek i rozmiarów do wyboru pozwala na wyraźne spersonalizowanie plakietek. Poza tym, ładnie przygotowana winietka może być świetną pamiątką dla naszych gości, więc jest idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Winietki ślubne w stylu glamour

Winietki weselne - na co uważać?

Jeżeli Para Młoda podejmie decyzję o planowanym rozsadzeniu Gości, warto wygospodarować na zamówienie winietek trochę czasu. Do wyboru jest mnóstwo modeli, które możemy dopasować do stylu wesela, koloru przewodniego lub bukietów na stołach. Warto też przemyśleć, czy wraz z winietkami, będziemy zamawiać inne papierowe dodatki, takie jak karty z menu, numery stołów lub zawieszki na butelki. Najlepiej bowiem, gdy cała papeteria, wraz z zaproszeniami ślubnymi i podziękowaniami dla Gości, tworzy jedną, stylistycznie dopracowaną całość. Do przemyślenia jest także lista Gości - trzeba uważać, by nikogo nie pominąć lub by nie popełnić błędu przy pisowni Imienia lub Nazwiska. Warto także zamówić kilka zapasowych, pustych winietek, które będą pełnić funkcję “awaryjnych”. Zarówno przed weselem jak i w trakcie przygotowań sali może pojawić się wiele niespodziewanych problemów, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. Bezpiecznie będzie także, jeśli skonsultujecie rozmieszczenie gości z Waszymi rodzicami - warto poznać także i ich opinię.

Zapraszamy do naszych innych artykułów na temat winietek:

Stół weselny - czego nie może na nim zabraknąć?

Winietki ślubne z prezentem dla gości

Oryginalne przypinki weselne

Winietki Ślubne, Weselne

Zdjęcie autora wpisu

Anna Jędrzejczak

Pasjonatka i projektantka papeterii ślubnej od ponad 20 lat. Ma na swoim koncie tysiące projektów zaproszeń ślubnych, winietek czy podziękowań dla gości. Na co dzień tworzy indywidualne projekty dla klientów Amelia-Wedding.pl