Czcionki na zaproszeniach ślubnych często narzucane są przez gotowe projekty. Jednak chcąc w całości po swojemu wykonać design zarówno zaproszeń jak i dodatków ślubnych musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Wybierając fonty - czyli popularnie "czcionki", nie możemy postawić na wiele różnych i niepasujących do siebie krojów pisma. Nie możemy również wybrać jednego wzoru, ponieważ wszystko stanie się mało czytelne. Firmy zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem zaproszeń mają dostęp do wielu różnych, pięknych i oryginalnych czcionek, które możemy wybrać do poszczególnych części zaproszenia. Zaproszenie zazwyczaj dzieli się na:

Nagłówek

Zaproszenia Ślubne jednokartkowe od Amelia-Wedding.pl

Pierwszym element, który ujrzą goście. Najczęściej jest on wykonywany na okładce zaproszenia jako główny napis, który przyciąga uwagę. Dzięki temu możemy do nagłówka wybrać czcionkę, która będzie odważna, pełna zawijasów i różnych ozdobników. Napis "ZAPROSZENIE" powinien być również stosunkowo duży i dobrze widoczny, aby nie zniknął przy dodatkach, które umieścimy na pierwszej stronie.

Tekst poboczny

Tekst poboczny jest to po prostu najczęściej umieszczany na zaproszeniach wierszyk lub osobiste słowa skierowane do gości. Często jest on w dłuższej formie, dlatego nie powinniśmy stosować do niego zbyt dekoracyjnych form czcionek. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na czytelne i lekko zdobione fonty, takie jak kroje minimalistyczne szeryfowe lub tradycyjne, wręcz maszynowe, bezszeryfowe litery. Dzięki temu tekst nie będzie dominował, zlewał się ze sobą i stanie się czytelny.

Tekst główny - kto zaprasza

Głównym tekstem, który jest praktycznie najważniejszy, zaraz po nagłówku, jest część w której widoczne będą imiona Pary Młodej. Najczęściej wykonywane w znacznie większym rozmiarze niż cała reszta tekstu. Przy tym napisie możemy pozwolić sobie również na nutę szaleństwa. Piękne czcionki z licznymi ozdobnikami i elementami kaligraficznymi mogą spokojnie znaleźć się w tym miejscu. Imiona Pary Młodej zdecydowanie powinny być widoczne i przykuwać uwagę, są to jedne z najważniejszych informacji jaki zawieramy na stronie, na której umieszczonych jest wiele różnych tekstów.

Tekst zapraszający

Zaproszenia Ślubne ze złoceniem od Amelia-Wedding.pl

Kolejnym ważnym elementem jest etap w którym zapraszamy gości. Tekst zapraszający z imionami zaproszonych osób powinien być bardziej widoczny niż tekst poboczny, lecz nie może przyćmić imion pary młodej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór delikatnie ozdobnej czcionki, która pozwoli na elegancki efekt.

Informacje odnośnie miejsca, daty i godziny

Informacje te są bardzo ważne. Nie możemy pomylić się wpisując datę, miejsce ślubu i wesela, a także godziny. Również dlatego tekst ten powinien być bardzo czytelny. Są to informacje, które gość musi zapamiętać, nie możemy wykorzystać ozdobnej czcionki, która będzie mało czytelna. Często stosowanym wyjściem jest stosowanie bardzo podobnego fontu, do tego użytego w tekście pobocznym.

Podziękowania

Ostatni element do którego należy wybrać krój pisma są podziękowania, a raczej słowa oczekiwania na przybycie gości. Ten tekst może zostać potraktowany mniej oficjalnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie użyć czcionki ozdobnej, a nawet czcionki "pisanej ręcznie", tzw. "handwriting. Pamiętajmy też, że przy projektowaniu zaproszeń ważny jest także umiar i znalezienie równowagi formy i treści.

W przypadku winietek czy podziękowań dla Gości wybór czcionki jest już dużo łatwiejszy i nie nastręcza tyle trudności co przy zaproszeniach.

Jeśli czcionka oraz wzór zaproszenia już macie wybrany zachęcamy zgłębienia tematu i przeczytania artykułu na temat Co powinno zawierać zaproszenie ślubne

Zdjęcie autora wpisu

Anna Jędrzejczak

Pasjonatka i projektantka papeterii ślubnej od ponad 20 lat. Ma na swoim koncie tysiące projektów zaproszeń ślubnych, winietek czy podziękowań dla gości. Na co dzień tworzy indywidualne projekty dla klientów Amelia-Wedding.pl