Dzień ślubu ma zostać zapamiętany jako najpiękniejszy dzień w życiu nowożeńców. Jego uroczystą oprawę i wyjątkowy charakter podkreślają dekoracje sal weselnych. W niektórych zakątkach Polski przystraja się także domy Młodej Pary. Podpowiadamy, o czym musicie pamiętać, wybierając dekoracje ślubne sali oraz jakie ozdoby powinny znaleźć się w otoczeniu Waszego domu.

Dekoracja sali weselnej i jej otoczenia

Dekoracje ślubne sali powinny uwzględniać styl wesela i jego motyw przewodni. Jeżeli zdecydujecie się na przyjęcie w stylu boho, nie zapominajcie o naturalnych dodatkach wykonanych z bawełny, lnu czy sznurka. Z kolei wesele w stylu vintage wymaga, aby wystrój sali weselnej nawiązywał do minionych epok. Sprawdzą się więc dekoracje w formie starych rodzinnych fotografii. Kochacie weselną klasykę? Sięgnijcie po sprawdzone rozwiązania – świece i kwiaty.

Akcenty florystyczne towarzyszą każdej aranżacji sali weselnej. Mogą to być ustawione na stołach bukiety lub zielone podwieszane pnącza. Najbardziej wymagającym stylem jest trend glamour. Jego przepych i strojność zaakcentujecie dzięki eleganckim dodatkom w kolorze złota, srebra czy miedzi. Uzupełnią je gustowne ozdoby w intensywnych odcieniach np. w kolorze granatu lub butelkowej zieleni.

Wystrój sali weselnej – dekoracja stołów

Co oprócz kwiatów lub świec powinno znaleźć się na weselnym stole? Jeśli przed wejściem na salę umieścicie planszę z planem stołów, warto ponumerować stoliki i oznaczyć poszczególne miejsca przy pomocy personalizowanych winietek. Dodatkowo na stołach możecie umieścić karty dań w formie eleganckiego menu i gustownie spakowane drobne prezenty dla gości. Aranżacja stołów weselnych wymaga także doboru dekoracyjnej zastawy oraz obrusów. Najczęściej są to elementy, za które odpowiada lokal, w którym znajduje się Wasza sala weselna.

Stół prezydialny, czyli miejsce, w którym zasiądziecie już jako małżonkowie, wymaga oryginalnej aranżacji. Możecie ubogacić go florystycznymi dodatkami oraz umieścić tuż za nim dekoracyjną ściankę. Jako tło często wybiera się biały tiul, kurtynę świetlną lub metalizowaną. Będzie to idealne miejsce do pamiątkowych fotografii.

Dekoracja domu na wesele

O ile dekoracje sal weselnych nie stanowią zbyt dużego problemu, dekoracja domu na wesele budzi już pewne wątpliwości. Wystarczy jednak, że wykorzystacie w tym celu ulubione kwiaty Panny Młodej, świece umieszczone w lampionach lub balony, a uzyskacie ciekawe dekoracje weselne. Warto zadbać o to, by styl tych ozdób był zbliżony do innych wybranych przez Was dodatków. Subtelne dekoracje powinny znaleźć się na obramowaniu domu, w okolicy drzwi, a nawet wewnątrz mieszkania. Tuż przed wejściem doskonale zaprezentują się wyższe postumenty z żywymi kwiatami.

Osobną uwagę należy poświęcić wystrojowi pokoju, w którym odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo. Warto zadbać o to, by tu również znalazły się kwiatowe akcenty. Kolorowe rośliny pięknie zaprezentują się na wykonanych przy tej wzruszającej okazji zdjęciach.

Ciekawe dekoracje weselne do ogrodu

Jeżeli do Waszej sali weselnej przylega ogród lub zdecydowaliście się na ślub w plenerze, warto wykorzystać potencjał naturalnej scenerii. Ustawcie w ogrodzie przystrojoną sezonowymi kwiatami ściankę ślubną, a z pewnością stanie się jednym z atrakcyjniejszych miejsc do wykonania okolicznościowych fotografii. Możecie także zaaranżować w ogrodzie tzw. strefę wypoczynku. Sprawdzą się tutaj stylizowane sofy lub fotele oraz krzesła o oryginalnym kształcie.

Klimatyczny charakter Waszego wesela uzupełni nastrojowe oświetlenie. Podwieszane lampiony albo girlandy świetlne z żarówek lub cotton balls wprowadzą romantyczny, a zarazem tajemniczy nastrój. Możne je umieścić pod sufitem altanki lub nawet pomiędzy gałęziami drzew.

Dekoracja sali weselnej i przylegających do niej terenów zielonych jest dość pracochłonna. Dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wasz udział w aranżacji ślubnych dekoracji może ograniczyć się do wyboru ślubnej papeterii, której poszczególne elementy – winietki, numery stolików czy zawieszki na butelki – powinny stanowić spójną i harmonijną całość. W sklepie amelia-wedding.pl znajdziecie starannie wykonane dodatki, które pomogą Wam w stworzeniu atrakcyjnego oraz spersonalizowanego wystroju sali weselnej.

Jeśli planujecie ślub w 2023 roku zachęcamy do przeczytania naszego posta na temat trendów w dekoracjach weselnych:

Modne dekoracje weselne 2023 – przegląd trendów