Szeroki wybór – na co się zdecydować?

Wybór zaproszeń ślubnych najlepiej rozpocząć od ustalenia motywu lub koloru przewodniego ślubu i wesela. Często bowiem za stylistyką zaproszeń podąża wygląd ozdób przy ołtarzu oraz dodatków na stole weselnym. Coraz częściej Pary Młode decydują się nie tylko na jeden kolor dominujący na uroczystości, ale na paletę pasujących kolorów. Coraz odważniej podchodzą także do wyboru tematyki przewodniej na ślubie, podkreślając w ten sposób wyjątkowy charakter tego niepowszedniego dnia. Zaproszenia ślubne dopasowane do tej przyjętej wizji wesela będą stanowić ciekawy wstęp i przybliżą Gościom wybraną prze Państwa Młodych formę uroczystości.Charakter wesela a wygląd zaproszeń

Poza kolorem i motywem wesela istotna jest także kwestia charakteru uroczystości. Para Młoda stoi przed wyborem między formalną a nieco mniej oficjalną formą przyjęcia. Nie ma tu narzuconych schematów czy szablonów – każdy pomysł jest dobry, należy tylko zadbać o jego jak najlepsze wykonanie i dobrą organizację. Zaczynając planowanie od zaproszeń ślubnych można zatem zdecydować się na papeterię klasyczną, w prostej lecz eleganckiej formie lub też wybrać zaproszenia również gustowne choć formą, grafiką, stylem odbiegające od klasycznych. W obu przypadkach możemy dowolnie mieszać tradycyjne rozwiązania z oryginalnym podejściem do tematu papeterii i weselnego przyjęcia.Treść – na co zwrócić uwagę?

Jest wiele już gotowych i sprawdzonych tekstów zaproszeń ślubnych. Jedne bardziej formalne inne wesołe i zaskakujące. Para Młoda może więc powziąć decyzję, że treść ma przede wszystkim zawierać podstawowe informacje, w czytelnej i przystępnej formie lub też wybrać pełen humoru tekst np. w postaci rymowanej opowieści o ich związku, okresie narzeczeństwa i planowanym ślubie. Niezależnie od wybranego stylu treści, zaproszenie powinno zawierać niezbędne informacje: Imiona i Nazwiska Państwa Młodych, godzinę i miejsce uroczystości kościelnej, a o ile Państwo Młodzi planują, także adres przyjęcia weselnego. W celu dobrej organizacji warto także przemyśleć pozostawienie prośby o potwierdzenie przybycia z telefonami do Państwa Młodych. Dużym udogodnieniem dla przyszłych małżonków jest także możliwość personalizacji zaproszeń, czyli nadruk Imion i Nazwisk zapraszanych Gości. Dzięki temu rozwiązaniu zaproszenia są czytelne, przejrzyste i nie wymagają odręcznego uzupełnienia.Wierszyki – czy warto o nich pamiętać?

Nierzadko Para Młoda decyduje się w zaproszeniu umieścić wierszyk o miłości – ulubiony lub specjalnie wybrany na tę okazję. Krótkie, wzniosłe rymowanki, wiersze znanych poetów lub cytaty z popularnych utworów muzycznych. Są one ciekawym dopełnieniem tekstu, ładnie wypełniającym zbyt dużą pustą przestrzeń lub tworzącą spójną kompozycję z pozostałą treścią zaproszenia. Nieocenioną rolę odgrywają także wierszyki na temat prezentów dla Młodej Pary, szczególnie gdy ma to być subtelna informacja, wskazująca, że przyszli małżonkowie woleliby zostać obdarowani pieniędzmi. Wierszyki są też pomocne w informowaniu Gości o oczekiwaniach Narzeczonych w stosunku do wręczania kwiatów po uroczystości kościelnej. Coraz częściej bowiem pojawia się prośba o zastąpieniu bukietu książką, winem, kuponem lub też darowizną na szczytny cel. Wierszyki w zaproszeniu
mogą zatem w przystępny sposób opowiedzieć zarówno o uczuciu, jak i delikatnie wskazać życzenie Państwa Młodych o podarkach.Jak dopasować czcionkę do zaproszenia?

Czcionka podkreśli i dopełni wygląd zaproszenia ślubnego. Może stanowić także jego główny motyw, dlatego warto w przemyślany sposób ją wybrać. Pary Młode mogą zdecydować się na kaligraficzny, estetyczny krój pisma ze zdobieniami lub pójść w kierunku swobodnej twórczości wybierając znaki stylizowane na szkolne pismo, retro, pisane na maszynie, gotycki krój. Zamawiając zaproszenia ślubne, które mają prostą i klasyczną formę, warto pokusić się o bardziej dekoracyjną lub charakterystyczną czcionkę, natomiast przy papeterii z bogatymi elementami ozdobnymi wybór może być bardziej zachowawczy.

Dodatkowe wkładki/bileciki – czyli wszystko razem czy jednak osobno?
Czasem przy wybranym formacie zaproszenia nie ma zbyt wiele miejsca na tekst lub też treści jest za dużo. Nierzadko Państwo Młodzi chcą wyeksponować bardziej grafikę kosztem ilości napisów lub też postanawiają niektóre informacje podkreślić używając większego rozmiaru czcionki. Co zrobić z treścią, która nie znajdzie miejsca na zaproszeniu? Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą bileciki/wkładki. Są to osobne elementy papeterii, na których można umieścić np. prośbę o potwierdzenie przybycia, wierszyk na temat prezentów lub mapkę dojazdu do uroczystości. Zazwyczaj wygląd bilecików stanowi spójną kompozycję z estetyka zaproszeń. Na bilecikach umieszczana jest taka sama grafika, czcionka oraz zdobienia, są one gustownym dodatkiem.

Czy to już wszystko o czym należy pamiętać przy projektowaniu i zamawianiu zaproszeń ślubnych?
Trendy zaproszeń ślubnych, aranżacji przyjęć weselnych ulegają zmianom. Najważniejsze nie jest zatem podążanie za modnymi rozwiązaniami, ale wiara we własny gust. Jest to przecież jeden z najważniejszych dni w życiu i powinien być szczególnie wyjątkowy dla Młodej Pary.