Zaproszenia ślubne

W Wielkim Dniu liczy się każdy szczegół. Detale ważne są też w samym procesie przygotowawczym, bo to właśnie on wiedzie do idealnie zorganizowanej uroczystości. Zaproszenia na ślub są jednym z najważniejszych elementów poprzedzających dzień zawarcia związku małżeńskiego. Zadbać o nie trzeba odpowiednio wcześnie, aby dać sobie czas na zaproszenie gości, a im na podjęcie decyzji o wzięciu udziału w tym wielkim święcie. Są one niczym preludium - pokazują osobom, które je otrzymały, w jakim stylu urządzone zostanie wesele, oddają charakter pary i zawierają najważniejsze praktyczne informacje.

Aktywne filtry

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Koszt zaproszeń ślubnych wynosi od 2 zł. Tańsze projekty doskonale wpisują się w styl minimalistyczny i klasyczny - są doskonałą propozycją dla miłośników prostoty. W cenie otrzymujecie papier w kolorze białym lub ecru, ozdobiony delikatną fakturą, czarnym napisem oraz personalizację i kopertę gratis. Wszystkie nasze zaproszenia ślubne charakteryzują się wysoką jakością wykonania.

Droższe zaproszenia ślubne w cenie od 4 zł to eleganckie projekty w stylu glamour, z kwiatowymi grafikami, ze złoceniami i kopertą wykonaną wg indywidualnych projektów. W tych przedziałach cenowych znajdują się także zaproszenia w eleganckich etui, folderach lub z kopertą z delikatnej kalki. Warto zapoznać się także z ofertą zaproszeń z kokardami lub innymi zdobieniami. Minimalna ilość zaproszeń w zamówieniu wynosi 30 sztuk.

Ile wcześniej należy zamówić zaproszenia? Ile się czeka na realizację zamówienia?

Choć nie ma sztywnej reguły co do terminu zamówienia zaproszeń ślubnych, to zaleca się rozpoczęcie poszukiwań i idealnego projektu nawet 12 miesięcy przed ceremonią. Im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu zyskujecie wystarczająco dużo czasu na wybranie odpowiednich zaproszeń. Pamiętajcie także, że zaproszenia ślubne należy wręczyć Gościom na około 3 miesiące przed planowaną uroczystością. W naszym sklepie internetowym czas realizacji zamówienia wynosi od 7 do 10 dni roboczych, które liczymy od momentu akceptacji projektu. Jest także opcja ekspres, dzięki której otrzymacie zamówiona papeterię w ciągu kilku dni.

Zaproszenie czy zawiadomienie?

Zaproszenie ślubne, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu poinformowanie najbliższych o nadchodzącej uroczystości i zaproszenie ich na wspólne świętowanie rozpoczęcia Waszej nowej drogi życia. Oznacza to, że wręcza się je rodzinie i przyjaciołom, którzy będą towarzyszyć Wam zarówno w trakcie ślubu, jak i wesela. Z kolei zawiadomienie o zawarciu związku małżeńskiego wysyła się do osób, które zapraszacie wyłącznie na ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Najczęściej otrzymują je koledzy z pracy, przełożeni lub dalsi znajomi i rodzina.

Jak wypisywać zaproszenia ślubne?

Kolejność wypisywania osób na zaproszeniu

Wypisując zaproszenia ślubne, należy pamiętać, że jako pierwszą wypisuje się kobietę, a dopiero później mężczyznę – zarówno w przypadku młodej pary, jak i gości.

Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Ewę i Adama Przykładowych.

Zaproszenia ślubne z dziećmi – jak zapraszać dzieci?

Pełnoletni goście powinni otrzymać osobne zaproszenie. W przypadku młodszych pociech należy uwzględnić je w zaproszeniu wysyłanym do ich rodziców, wymieniając każde dziecko z imienia lub stosując formę „z dziećmi”, bądź „z rodziną”.


Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Ewę i Adama Przykładowych z dziećmi/z rodziną.
Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Ewę, Adama, Agnieszkę i Łukasza Przykładowych.


Zaproszenia z osobą towarzyszącą

Zasada o wypisaniu kobiety jako pierwszej zmienia się w przypadku zapraszania brata, kuzyna czy przyjaciela. W takich sytuacjach to on powinien jako pierwszy znaleźć się na zaproszeniu, a dopiero później imię i nazwisko jego partnerki, o ile jest Wam znane.

Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Marcina Naprzykład i Sz. P. Julię Przykładową.

Jeśli nie znacie partnerki zapraszanej osoby, należy użyć formy „z osobą towarzyszącą”.

Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Marcina Przykładowego z osobą towarzyszącą.

Czy zawsze należy zapraszać bliską rodzinę i przyjaciół z osobą towarzyszącą? Decyzja należy do Was. Przyjęło się, że zaproszenia z partnerką lub partnerem otrzymują zazwyczaj wyłącznie osoby pełnoletnie.

Jak odmieniać nazwiska?

Polscy językoznawcy zachęcają młode pary do odmieniania wszystkich nazwisk na zaproszeniach ślubnych. Wyjątkiem są te zagraniczne, w przypadku których warto zachować oryginalną pisownię.

Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Edmunda McCarsky.

Wypisując zaproszenia ślubne, należy odmieniać nazwiska przez biernik (Kogo? Co?), jednocześnie pamiętając o zasadach języka polskiego.

Przykład: Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Sz. P. Magdalenę Przykładową.
Anna Nowak i Jan Kowalski zapraszają Państwa Małgorzatę i Adama Ziołę.

Kiedy wręczać i wysyłać zaproszenia?

Optymalny czas na rozpoczęcie wręczania zaproszeń ślubnych to 3 miesiące. Istnieją jednak pewne wyjątki, w przypadku których warto rozważyć wcześniejsze poinformowanie gości o zbliżającej się uroczystości.

  • Sezon wakacyjny, świąteczny lub urlopowy słynie z tego, że większość z nas ma już plany. Jeśli to właśnie w tym terminie zdecydowaliście powiedzieć sobie sakramentalne tak, to najlepiej wysłać zaproszenie 5-6 miesięcy przed datą uroczystości.
  • Goście, którzy mieszkają za granicą, powinni zostać poinformowani o ślubie przynajmniej 6 miesięcy wcześniej. Podróż do Polski wiąże się często z dość sporym wydatkiem i koniecznością wzięcia wolnego w pracy, dlatego zaproszenie rodziny czy przyjaciół minimum pół roku przed ceremonią da im wystarczająco dużo czasu na znalezienie tańszych biletów lotniczych, czy ustalenie z pracodawcą urlopu.

Jeśli zdecydowaliście się na organizację ślubu w ostatniej chwili, a do uroczystości pozostały jedynie 3 miesiące, to wysyłkę i osobiste wręczanie zaproszeń należy rozpocząć jak najszybciej. Wówczas polecamy usługę ekspres, dzięki której otrzymacie wydrukowane zaproszenia ślubne w ciągu kilku dni. Warto poinformować wcześniej rodzinę i przyjaciół o Waszych planach – osobiście lub telefonicznie – aby otrzymanie zaproszenia było wyłącznie formalnością.

Jak wybrać zaproszenie ślubne?

Wybór idealnych zaproszeń ślubnych może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy macie do wyboru setki oryginalnych i pięknych projektów dostępnych w Amelia-Wedding.pl. Świetnym pomysłem jest dopasowanie ich do stylu wesela – dzięki temu goście już w momencie otrzymania zaproszenia ślubnego poczują namiastkę tego, co czeka na nich w trakcie zbliżającej się uroczystości. Warto także zadbać o to, aby odzwierciedlały one Waszą osobowość – w końcu to Wy będziecie głównymi bohaterami tej nocy. Obowiązujące trendy w branży ślubnej mają być jedynie inspiracją, a nie sztywnymi ramami, do których należy dostosować projekt.

W trakcie poszukiwania zaproszenia ślubnego z pewnością duży wpływ na zamówienie danego projektu będzie mieć koszt jego zakupu – w Amelia-Wedding.pl znajdziecie propozycje w szerokim przedziale cenowym, zaczynającym się już od 2 zł, dzięki czemu z pewnością wybierzesz zaproszenie, które nie nadwyręży ślubnego budżetu. Podobnie jest z terminem realizacji zamówienia. U nas nie musisz czekać tygodniami na otrzymanie przesyłki z gotowymi zaproszeniami! Dzięki opcji Ekspres, która gwarantuje realizację w ciągu 3-4 dni roboczych, z łatwością poradzimy sobie z przygotowaniem projektów na ślub last minute.

Oprócz zadbania o piękny wygląd warto upewnić się, że treść zaproszenia jest czytelna i łatwa do zrozumienia. Zamiast skomplikowanej czcionki o wiele lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna kursywa lub efektowne, jednak przejrzyste litery, z których odczytaniem nie będą mieć problemu nawet starsze osoby. W przypadku treści koniecznie należy uwzględnić imiona i nazwiska przyszłych małżonków, datę, godzinę i miejsce uroczystości oraz prośbę o potwierdzenie przybycia. Cała reszta zależy tylko od Was. Może być to krótki wierszyk lub wyłącznie informacja o ślubie i weselu – w Amelia-Wedding.pl personalizację treści otrzymujecie gratis! Warto pomyśleć także o spójnych dodatkach na weselny stół. Do zaproszeń ślubnych można dobrać odpowiednio dopasowane winietki, podziękowania dla Gości, numery stołów, które stworzą piękną całość. O takich detalach można już pomyśleć na etapie wyboru zaproszeń ślubnych, dzięki czemu stworzycie spójną aranżację weselnego przyjęcia.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć